Основные аспекты аллергодиагностики и лечения детей с атопическим дерматитом

Шумна Таміла Євгенівна, доктор медичних наукШкіра людини – це орган, що стоїть перепоною на шляху великої кількості агресивного впливу факторів зовнішнього середовища та продуктів життєдіяльності самого організму. На сучасному етапі, в умовах прогресуючої урбанізації та погіршення екологічної ситуації в промислових регіонах України, майже кожна дитина хоча б один раз за період свого зростання зверталась за допомогою до педіатрів, алергологів, дерматологів та сімейних лікарів з клінічними проявами ураження шкіри.

Атопічний дерматит (АД) – одне з найбільш розповсюджених шкірних захворювань у дітей, причому дебют АД протягом перших 6 місяців життя спостерігається у 45% випадків, протягом першого року життя – у 60%, і до 5 літнього віку – у 85% дітей. За даними ВООЗ, захворюваність на АД досягає 15 та більше на 1000 населення і зростає у всьому світі. За результатами скринінгового анкетування 6275 дітей (1358 дітей 6-7 років і 1265 дітей 13-14 років з м. Запоріжжя та 1604 дітей 6-7 років і 2048 дітей 13-14 років із Запорізької області), поширеність АД у дітей 6-7 років з м. Запоріжжя становила 2,4%; в Запорізькій області – була достовірно меншою і склала 0,75%. Серед дітей 13-14 років поширеність АД в м. Запоріжжя становила 3,24%, а в Запорізькій області – 1,4%. Причому про високу вірогідність розвитку АД свідчили такі клінічні ознаки, як свербіж, висипка на шкірі після вживання харчів, лікування медикаментами (ВШ=19,47, ДІ). Атопічний дерматит сьогодні складає важливу медико-соціальну проблему, адже невпинно збільшується частота їх тяжких форм, особливо з розповсюдженням площини ураження шкіри; зросла доля хворих з хронічним рецидивуючим перебігом, торпідним до традиційної терапії; значно знижується якість життя цих хворих, що пов′язано з психосоматичними порушеннями та косметичними дефектами.

Тому метою нашого дослідження було визначенння найбільш доступних інформативних діагностичних методів та ефективних лікувальних заходів для своєчасної діагностики, лікування та профілактики атопічного дерматиту у дітей.

Матеріали та методи дослідження
Нами проведено обстеження та лікування 77 дітей з атопічним дерматитом віком 6-17 років, що мешкали в умовах промислового Запорізького регіону. Як основні критерії діагностики ми використовували: збір анамнезу; клінічний огляд; шкірні тести з алергенами (скарифікаційні, prick-тести, патч-тести); визначення IgE загального та за необхідності - специфічних IgE–антитіл до атопічних алергенів (з використанням методу МАСТ або РАСТ). Для визначення сенсибілізації дітей з групи спостереження, шкірні прик- та патч-тести з алергенами виробництва Вінницького МП “Імунолог” проводилися пацієнтам, що на момент обстеження не мали скарг та клінічних проявів захворювань, при відсутності інших протипоказань до тестування in vivo з алергенами, не приймали антигістамінні препарати протягом 5 діб, ГКС (навіть топічні) – 10 діб. Постановка, оцінка результатів шкірних проб здійснювалася згідно вимог Наказу МОЗ України та АМН України за № 127/18 від 02.04.02. та лікування проводилось згідно протоколів надання медичної допомоги при алергічних захворюваннях. При обробці результатів використовували загальностатистичні методи.
...
Отже, для попередження формування атопічного дерматиту у дітей Запорізького регіону необхідно активно впроваджувати як методи ранньої діагностики, так і профілактичні заходи, в першу чергу спрямовані на дотримання гіпоалергенної дієти, елімінаційних та оздоровчих заходів із постійним зволоженням атопічної шкіри, що підвищує опірність організму дітей до впливу несприятливих факторів навколишнього середовища.

ВИСНОВКИ
1. Результати алергологічного обстеження дітей показали, що крім харчових та побутових алергенів, важливим фактором розвитку АД були і алергени до хімічних речовин Zoharconc tex 47 (піноутворювач, що застосовується у якості основи при виробництві чистячих та миючих засобів) – (66,23%), Sodium Laurul Sulphate 92% (піноутворювач, що застосовується при виробництві зубних паст, шампунів, гелів для душу) – (71,43%), антиоксидант-пластифікатор для мила (77,92%).
2. Основними клінічними проявами атопічного дерматиту у дітей, що зростають в умовах промислового регіону є сухість (97,4%), свербіж шкіри (80,52%), еритема (54,55%).
3. Підбір гіпоалергенних косметичних засобів для щоденного догляду за сухою атопічною шкірою у дітей та виконання всіх рекомендацій сприяє досягненню повної клінічної ремісії та попередженню формування косметичних дефектів шкіри, покращує терапевтичний комплаєнс, соціальну психоадаптацію пацієнтів та підвищує опірність організму дітей до впливу несприятливих факторів навколишнього середовища.

* Тезисы. Полный текст см. "Астма та алергія. – 2014. - № 1. – С. 25-30. "

ВНИМАНИЕ! Защита авторских прав.
Авторские права защищены.
Любое использование изложенного материала возможно только при указании авторства и ссылки на данный сайт.Другие статьи автора:

Современные взгляды на лечение и профилактику аллергических заболеваний у детей

Основные аспекты изучения факторов риска развития заболеваний респираторного тракта у детей раннего и дошкольного возраста

Прочитано 733 раз