З алергічною висипкою хоч раз у житті стикається майже кожна людина. При контакті з індивідуальним алергеном на шкірі з’являються висипні елементи. У кожної людини, залежно від особливостей організму, можуть проявлятися по-різному. Такі елементи висипу можуть виглядати як рожеві або червоні цятки різного розміру, підняті над поверхнею шкіри, можуть утворюватися пухирі. При сильному свербіння, у місці утворення висипу можуть з’являтися сліди розчісування.
Алергенами при алергічних висипах виступають різні продукти, проте найчастіше це побутові або харчові алергени. Пилкові алергени рідше дають реакції у вигляді висипів, зазвичай це пов’язано з попаданням великої кількості пилку на шкіру або з високим рівнем алергізації організму.
Розрізняють гостру та хронічну форму алергічних висипів .
До гострої форми відноситься алергічна кропив’янка. Це гострий алергічний стан, який як швидко виникає, так і при правильному лікуванні швидко зникає (протягом двох діб). Однак гостра алергічна кропив’янка без лікування може перейти до більш небезпечних форм алергічних реакцій, таких як набряк Квінке або анафілактичний шок.
До хронічних форм алергічних висипів відноситься атопічний дерматит, хронічна алергічна кропив’янка, а також алергічні діатези у дітей.
Хронічні форми алергічних висипів вимагають більш тривалого комплексного підходу як до лікування, так і діагностики.
При виникненні алергічних висипів слід виявити речовину алерген, що викликає такий вид висипу.
При гострих станах такі дослідження проводять після клінічного поліпшення.
При хронічних висипах дослідження можна проводити і на тлі проявів висипу.
До таких досліджень відносяться: прик-тести, аллергопанелі, молекулярна аллергодіагностика. Також може допомогти виявити алерген та ведення харчових щоденників.
У лікуванні алергічних висипів використовуються як внутрішні, і зовнішні засоби.
До внутрішніх належать: антигістамінні, гіпосенсибілізуючі засоби, сорбенти, пробіотики, у тяжких випадках глюкокортикоїди.
До зовнішніх відносяться: креми, гелі та мазі, які в основному містять гормони або їх аналоги, з додаванням вітамінів, антибіотиків та ін.
Враховуючи велику кількість на фармацевтичному ринку таких засобів, не варто займатися самолікуванням, оскільки комплекс досліджень і спектр лікувальних заходів правильно може призначити тільки лікар-алерголог.