Вперше алергія, що виникла, може викликати симптоми схожі зі звичайною застудою.
Нежить, сльозотеча, кашель і навіть невеликий підйом температури – все це так схоже на звичайну застуду. Призначається відповідне застуді лікування і начебто полегшало, але минає 10-15 днів і симптоми не зникають, а продовжують наростати.
Саме час задуматися про алергійну природу захворювання.
Алергія – це складний процес неадекватної імунної відповіді цілком звичайні речовини. Для алергіка такі речовини стануть алергенами чи сенсибілізуючими речовинами. У відповідь на надходження таких речовин організм людини схильної до алергії починає виробляти високі дози гістаміну – біологічно активної речовини. Гістамін має високу біологічну активність: викликається спазм гладких м’язів (не виключаючи м’язи бронхів), зниження артеріального тиску та розширення капілярів. Збільшення проникності стінок капілярів через застою в них крові викликає згущення крові і набряк оточуючих капіляри тканин. Завдяки рефлекторному збудженню мозкової речовини надниркових залоз виділяється адреналін, звужуються дрібні артерії та артеріоли, частішає ритм серцевих скорочень. Такий вплив гістаміну на організм спричинює грипоподібні симптоми. З пригніченням секреції гістаміну пов’язаний ефект протизастудних чаїв при алергії, які містять антигістамінні препарати та викликають короткочасний ефект.
Як відрізнити симптоми алергії від симптомів застуди та грипу.
Грип відрізняється гострим початком, болем у м’язах, різким і високим підйомом температури без ознак катаральних явищ у перші дві-три доби.
Температура при грипі висока (38-39 град), погано піддається зниженню у перші кілька діб хвороби. Для алергічних станів такий перебіг хвороби є малоймовірним.
Застуду від алергії відрізнити складніше, але також можливо.
1. Для застуди характерніший зв’язок з переохолодженням.
Для алергії – зв’язок із конкретним алергеном.
2. Для застуди більш характерне підвищення температури, біль у горлі, ломота у м’язах та суглобах. Для алергічних проявів – сльозотеча, чхання, свербіж та набряк слизових.
3. При простудних проявах кашель сухий спочатку, потім вологий з відділенням слизової або навіть слизово-гнійної мокротиння.
При алергії сухий нападоподібний, частіше в нічний час, супроводжується свербінням у носі або в горлі, мокротиння світлого кольору без домішок гною.
4. Звичайні прояви застуди проходять через 7-10 днів, алергічні симптоми не зникнуть, доки контакт з алергеном не буде виключений або не розпочато лікування антигістамінними препаратами.
Однак безконтрольний прийом препаратів та самостійне лікування зазвичай не призводить до бажаних результатів, тому, якщо симптоми схожі на застуду не проходять тривало, якщо до сльозотечі та нежиті приєднується завзятий кашель, значить настав час звернутися до лікаря алерголога, який складе необхідний план обстеження та лікування.