Алергопроби , як метод діагностики поділяють на дві категорії: шкірні алергопроби та лабораторні алергоскринінги (аллергопанелі).
Шкірні алергопроби , у свою чергу поділяються на 3 групи: скарифікаційні (прик-тест), аплікаційні (патч-тест) та внутрішньошкірні.
Скарифікаційні тести виконуються за допомогою спеціального малотравматичного скарифікатора у місці нанесення гаданого алергену, тобто. шляхом «дряпання» шкіри на місці куди нанесена крапелька алергену. Області нанесення алергену зазвичай є шкіра передпліччя, проте алерген може наноситися і на шкіру спини.
Шкіра спини використовується для алергопроб у разі діагностики на велику кількість алергенів або за неможливості дослідження на шкірі передпліччя.
Скарифікація шкіри проводиться на глибину поверхневого шару шкіри і не викликає сильного дискомфорту, тому може використовуватися навіть у найменших дітей.
Після проведення такого тесту за місцем нанесення алергену спостерігають. У разі алергії на речовину, що тестується, вже через 15 хвилин на шкірі з’являється реакція у вигляді почервоніння, висипу або місцевого набряку. Іноді реакція шкіри на алерген може виявлятися пізніше.
Перевагами даного методу є: малотравматичність, висока інформативність, доступність, а також рідкісні випадки хибно-позитивних результатів.
Аплікаційні або патч-тести полягають у наступному. На шкіру наноситься гіпоалергенний пластир зі стандартизованими концентраціями алергену.
Пластир наноситься на шкіру спини. Облік тесту проводиться через 24 години, 48 годин, 3-4 дні, 7 днів. Цей метод зазвичай використовують для діагностики алергічних дерматитів , а також для підбору косметологічних, гігієнічних засобів у пацієнтів, які страждають на алергію.
Внутрішньошкірні проби проводяться у вигляді внутрішньошкірної ін’єкції речовини, що діагностується. В даний час використовуються рідше, за певними показаннями, у зв’язку з появою тестів скарифікації.
Лабораторні алергоскринінги або аллергопанелі – це метод визначення специфічних імуногобулінів до певних алергенів у крові пацієнта.
Цей метод дозволяє обстежити хворих у період загострення захворювання, з високим ступенем сенсибілізації до алергену, при рецидивному перебігу захворювання, при неможливості відмінити антигістамінні препарати або гормони.
Відповідно до міжнародних стандартів розроблених Всесвітньою алергологічною організацією (WAO), Академією клінічної імунології (EAACI) та Європейською Академією Алергології, а також наказами МОЗ України при підозрі на алергічну природу захворювання, а також перед застосуванням препаратів у разі виявлення алергії повинні бути призначені алерго, з метою діагностики та правильного підбору лікування.
Вибір методу алергопроб проводиться лікарем-алергологом. Це дозволить кваліфіковано надати медичну допомогу пацієнтові з алергічним захворюванням, а також підібрати лікарські засоби, стоматологічні матеріали, косметологічні та гігієнічні засоби для безпечного застосування.