Досить часто у ранньому дитячому віці дитина та її батьки стикаються з таким явищем як діатез. Виявляється таке захворювання висипаннями на шкірі , почервонінням шкіри обличчя, попрілістю в складках шкіри і навіть кишковими проявами. Причиною таких станів є порушення адаптивних реакцій дитини до харчування та навколишніх умов, а також недостатній функціональний розвиток органів та систем у ранньому дитячому віці. І хоча зазвичай прояви діатезу проходять до 2-3 років, він приносить багато неприємностей дітям та їхнім батькам, а також може призвести до розвитку інших захворювань у пізнішому віці.
Існує близько 20 видів діатезів , проте основними з них є:
1. Ексудативно-катаральний
2. Лімфатико-гіпопластичний
3. Нервово-артритичний
Ексудативно-катаральний діатез є найбільш поширеним видом діатезу, за деякими даними він становить до 70% всіх діатезів. Виявляється наявністю себореї, молочним струпом (почервонінням щік) та попрілістю, при приєднанні вторинної інфекції може розвиватися піодермія. У дітей з обтяженою алергоспадковістю може підвищуватися імуноглобулін Е і обумовлювати алергогоатопічний форму ексудативно-катарального діатезу.
Лімфатико-гіпопластична форма діатезу проявляється імунодефіцитними станами з гіперплазією лімфоїдної тканини, такі діти часто страждають на простудні захворювання з формуванням хронічних захворювань носоглотки та інших органів, збільшенням лімфоїдної тканини. Такі види діатезу виникають у пізнішому віці до 2-3 років.
Нервово-артритичні діатези пов’язані з порушенням обміну сечової кислоти та пуринових основ в організмі. Виявляється це періодичними ацетонемічними станами, нудотою, блюванням, розладами випорожнень, а також явищами сечокислого діатезу (виділення певних видів солей із сечею). Кожен вид діатезу у дітей вимагає свого підходу в лікуванні, оскільки без правильного лікування діатез може призводити до формування таких захворювань, як екзема, псоріаз, бронхіальна астма, нейродерміт та інших алергічних та атопічних станів.
Тому у випадках появи у дитини проявів діатезу слід звернутися до алерголога та імунолога, щоб призначити правильне лікування. У комплекс лікування діатезу зазвичай включається дієта при діатезі різна для кожного виду діатезу, а також заходи спрямовані на усунення причини захворювання. При ексудативно-катаральному діатезі це лікування стану шкіри, при лімфатико-гіпопластичному нормалізація імунного статусу організму, а при нервово-артритичному діатезі нормалізація обміну пуринів в організмі. Кваліфіковано визначити вид діатезу у дитини та призначити лікування може лікар-алерголог. За потреби призначається консультація імунолога. Результатом успішного лікування діатезів є повне одужання без формування хронічних захворювань.