Серед дітей поширеність алергічних захворювань становить близько 30-35%, тому вакцинація таких дітей часто є предметом спору між батьками дітей та медпрацівниками.
Якщо багато батьків відмовляються від щеплень, якщо у дітей є алергічні захворювання, боячись ускладнень, то медпрацівники не завжди враховують наявність протипоказань, прагнучи виконати щеплений календар.
Це призводить з одного боку до високого ризику серйозних захворювань у дітей, з іншого до постприщепних ускладнень.
Як правильно прищепити дитину-алергіку?
Перше потрібно пам’ятати, що повна відмова від щеплень, коли дитина страждає на алергічні захворювання загрожує серйозними ускладненнями у разі виникнення інфекційних хвороб. Те, що нещеплена дитина не завжди хворіє на інфекційні захворювання, відвідуючи дитячий заклад, свідчить про те, що дитина знаходиться серед захищеного щепленням “імунного прошарку” інших дітей. Однак перша його зустріч із збудником інфекційного захворювання викликає виражену форму захворювання, часто в ускладненій формі. Крім того, дослідження, проведені інфекціоністами багатьох країн, доводять, що в період формування постприщепного імунітету знижується кількість імуноглобуліну Е, який зазвичай підвищений у дітей, які мають алергію.
Приймаючи рішення про проведення профілактичного щеплення потрібно пам’ятати:
1. Щеплення має проводитися не раніше, ніж через 1 місяць після ГРВІ та останнього загострення захворювання!
2. При легких формах захворювання не призначати підготовчу медикаментозну терапію, післяствакцинальні реакції у таких дітей нічим не відрізняються від здорових.
3. Використовувати метод комплексного введення вакцин. Це дозволить зменшити сенсибілізацію і знизити ймовірність постприщепних ускладнень, за рахунок зниження кількості додаткових речовин, що вводяться.
4. У сумнівних випадках до щеплення провести шкірний “прик” – тест.
5. Підтримуючу терапію проводять ферментами, а також біопрепаратами (за 7 днів до щеплення та через 7-14 днів після).
6. Рішення про антигістамінну терапію перед та після щеплення вирішує тільки лікар-алерголог, оскільки деякі препарати цієї групи можуть підвищувати слизоутворення, а також знижувати ефективність формування прищеплювального імунітету.
7. У пацієнтів з бронхіальною астмою відміна інгаляційних кортикостероїдів не потрібна – вони не впливають на формування імунітету після щеплення.
8. Вакцинація не проводиться в період алерген-специфічної терапії.
9. У період цвітіння рослин, що викликають сезонну алергію, вакцинація не проводиться.
10. Період інтервалу між дозами вакцин однієї серії за потребою подовжується до 2-3 місяців.
11. У період 7 днів до і після щеплення дотримуватися гіпоалергенного харчування та побутових умов.
12. Дітей, які мають в анамнезі гострі алергічні стани (набряк Квінке, анафілактичний шок, гостра кропив’янка) щеплювати тільки разом із введенням антигістамінних препаратів або гормонів. Препарат призначається лише лікарем.
13. У будь-якому віці дітям з алергічними захворюваннями додатково рекомендуються щеплення проти пневмокока та гемофільної палички типу В. Це пов’язано з високою роллю бактеріальної сенсибілізації при алергічних станах.
14. У період епідемічного підйому інфекційного захворювання вакцинація проводиться і на тлі загострення алергічного захворювання після призначення активної терапії лікарем-алергологом, оскільки введення імуноглобулінів є більш небезпечним, ніж вакцинація.
Дотримуючись цих правил, ви зможете правильно прищепити дитину та захистити її здоров’я від серйозних або смертельних інфекцій.